Each semester there are 5 lectures on some Saturdays at 10 AM (group I) or at 12 PM (group II, first and last lecture at 1 PM). Each lecture lasts 45 minutes. Then children can ask the lecturer questions for 15 minutes. At the first meeting, children receive their indexes, and a ceremonial inauguration takes place, during which the Rector of PŁ opens the new semester of ŁUD PŁ.
Schedule of lectures in the summer semester of 2024
24.02.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Czy zęby zawsze muszą być w pysku?
Marta Pokorska-Jurek
wielbicielka książek popularnonaukowych i reportaży, czuła obserwatorka przyrody. Absolwentka m.in. socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka książek i słuchowisk dla dzieci (Piezz Band, Koziołkowy wilk, Kot Maurycy chce być dzidziusiem) oraz podcastów – m.in. dla Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz dla Audioteki. Namiętnie kolekcjonuje zęby, które – obok szkieletów i czaszek – pokazuje na instagramowym koncie @zeby.zwierzat.
Zęby mogą służyć nie tylko do rozdrabniania pokarmu, ale też do komunikacji, do oznaczania terytorium i kopania nor, do higieny, do odstraszania wrogów i do podrywania samic, do przegryzania drzew i łamania kości, do wstrzykiwania trucizny, a nawet do lokalizowania pożywienia. Niektóre zwierzęta żyją dosłownie tak długo, jak pozwalają im na to ich własne zęby, są i takie, które produkują ich w ciągu życia tysiące! Podczas wykładu zobaczycie zdjęcia, prawdziwe czaszki oraz modele zębów zwierząt - przekonacie się, że zęby mogą być fascynujące!
23.03.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
spotkanie autorskie z drem Markiem Michalakiem - Rzecznikiem Praw Dziecka (2008-2018), Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, inicjatorem wielu pożytecznych zmian w prawie na rzecz dzieci. Obecnie min. autor książek dla najmłodszych. Każdą historię konstruuje tak, aby nauczyć, pobudzić do refleksji i rozwijać emocjonalne kompetencje czytelnika. Marek Michalak nie traktuje dzieci jak biernych odbiorców, przeciwnie, zachęca je do aktywnego uczestnictwa, do myślenia, analizowania i wyrażania własnych przemyśleń.
Na spotkaniu dowiecie się, co naprawdę w życiu jest ważne, czyli będzie min. o szacunku, tolerancji i miłości do bliźnich.
06.04.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Czy woda może lecieć w kulki?
prof. dr hab. inż. Marcin Kozanecki
Katedra Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej
Woda – królowa życia – ulotna i subtelna, lekka i delikatna, ale również twarda i zimna. Królowa kapryśna. Woda to jedna z najbardziej tajemniczych substancji. Towarzyszy każdemu z nas przez całe życie i na pewno każdy z Was korzysta z jej dobrodziejstw na co dzień – nawet brudaski! Fascynowała malarzy, kompozytorów i pisarzy. Taka codzienna i prosta, a jednak zupełnie zwariowana, szalona. Do tej pory naukowcy głowią się, jak wyjaśnić jej właściwości, które bardzo mocno odbiegają od właściwości innych „normalnych” substancji. Spróbujmy się zatem wybrać w świat cząsteczek i atomów – malutkich „kuleczek”, z których chemicy potrafią tworzyć materiały o bardzo różnych właściwościach. Przyjrzyjmy się cząsteczkom wody, temu jak łączą się w większe struktury i co z tego wynika. Spróbujemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czy woda może lecieć w kulki. Zastanowimy się, jak skleić wodę, dlaczego zimą solimy chodniki i czy lód zawsze jest mokry. Bul, bul, bul … zanurzamy się do niezwykłego, tajemniczego, królestwa.
18.05.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Cuda biologii. Nauka kluczem do tajemnic natury
Dorota Nissen
naukowczyni z pasji, studiowała w 5 różnych krajach, obecnie pracuje w Novozymes, jednym z największych na świecie przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją enzymów.
Dorota opowie Wam o swojej drodze do zostania naukowcem i o tym, jak jej praca przekłada się na lepszą przyszłość naszej planety. Dowiecie się o super mocach, które posiadają enzymy, białka i bakterie. Może brzmi, jak science fiction, ale to czysta nauka!
15.06.2024 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Podróże na Księżyc
Adam Małagowski
inżynier do spraw komputerów na pokładach samolotów i satelitów w firmie Boeing. Absolwent studiów w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki. Pasjonują go obserwacja Ziemi oraz eksploracja przestrzeni kosmicznej.
Jesteście ciekawi świata? A może fascynują Was misje kosmiczne? Jeżeli choć jedna z odpowiedzi jest twierdząca mamy dla Was wspaniałą propozycję! Podczas wykładu zgłębicie tajniki podróży kosmicznych i samego Księżyca. Dowiecie się również, w jaki sposób załoga przygotowuje się do wyprawy na Księżyc, jak wygląda dzień z życia astronauty i jakim problemom musi stawiać czoła każdego dnia. Adam Małagowski opowie również o swoich doświadczeniach związanych z symulacją misji na Księżycu, czyli kim jest analogowy astronauta.