W każdym semestrze jest 5 wykładów w wybrane soboty, godz. 10.00 (gr. I) lub godz. 12.00 (gr. II, pierwszy i ostatni wykład o godz. 13.00). Każdy wykład trwa 45 minut, następnie przez 15 minut dzieci mogą zadawać pytania wykładowcy. Na pierwszym spotkaniu dzieci otrzymują indeksy i odbywa się uroczysta inauguracja, podczas której JM Rektor PŁ otwiera nowy semestr ŁUD PŁ.
Plan wykładów w letnim 2025
25.01.2025 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Jeżyk czy jerzyk?
Sławomir Łyczko
Od 2014 roku Agnieszka i Sławek prowadzą Ośrodek Rehabilitacji „Mysikrólik” – Na Pomoc Dzikim Zwierzętom. Rocznie pomoc otrzymuje około 900 zwierząt, które z różnych powodów trafiają do ośrodka, są pacjentami szpitala dla zwierząt i mieszkańcami specjalnych wolier, w których przebywają do czasu wypuszczenia na wolność.
O „Mysikróliku”, pomaganiu we właściwy sposób i o tym, co każdy może zrobić, aby nie szkodzić, posłuchamy na styczniowym wykładzie.
08.02.2025 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Jak się dogadać z technologią i... zyskać supermoce?
dr inż. Magdalena Wróbel-Lachowska
Nasza wykładowczyni pracuje w Instytucie Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Bada, jak ludzie i komputery mogą się lepiej "dogadywać". Lubi opowiadać o technologiach w prosty sposób, dlatego prowadzi podcasty, w których razem z ekspertami pokazuje, że sztuczna inteligencja wcale nie jest taka straszna!
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ludzie "rozmawiają" z komputerami, robotami czy innymi wynalazkami? Na tym wykładzie odkryjemy, jakie zmysły pomagają nam odbierać świat i jak maszyny mogą z nami współpracować, byśmy mogli zrobić jeszcze więcej! Dowiecie się, jak technologia "słucha", "widzi" i "myśli", a także jak wzmacnia nasze zdolności – od szybszego liczenia po tworzenie obrazów, czy wspinanie się na wyższe góry. Zobaczycie niesamowite wynalazki, które pomagają ludziom stać się superbohaterami w prawdziwym życiu.
22.03.2025 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Kręgosłup - co się stanie, gdy zaniedbasz rusztowanie?
dr n. med. Bartosz Bryszewski
Neurochirurg, na co dzień pracuje w szpitalu i operuje.
Mówi się, że jeśli kruszą się fundamenty to zawali się wszystko.
Zdrowy kręgosłup to fundament sprawnego ciała, o który należy zadbać już od dzieciństwa.
Jako praktykujący lekarz, nasz wykładowca dostrzega, jak ważna jest profilaktyka. Brak ruchu oraz obecny styl życia naszych najmłodszych da o sobie znać za kilka lat.
Na wykładzie poznamy podstawy budowy kręgosłupa. Zapoznamy się z rolą jaką pełni, jakie są najczęstsze jego choroby i jak możemy im zapobiegać od najwcześniejszych lat. Wykładowca opowie o sposobach leczenia również operacyjnego. Odpowie na pytanie: czy kręgosłup naprawdę jest prosty? I co zrobić, by uniknąć bólów pleców w przyszłości
26.04.2025 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny?
Mikołaj Golachowski
Biolog, podróżnik, doktor nauk przyrodniczych. Zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej
im. H. Arctowskiego, był wielokrotnie na Antarktyce i Biegunie Północnym.
Opowie o różnorodnych zwierzętach zamieszkujących Antarktykę i o różnicach między polarnymi rejonami Ziemi. Poznamy też odpowiedź na pytanie w tytule wykładu. A może ktoś już ją zna?
07.06.2025 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
Każdy ma swój Everest
Krzysztof Wielicki
Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi.
Pokonywanie przeciwności losu, przekraczanie barier, odnajdywanie i wykorzystywanie własnego potencjału, siły i pasji towarzyszyły naszemu wykładowcy w jego wyprawach. Uczestnicy ŁUD PŁ będą mieli okazję poznać wybitnego himalaistę, posłuchać niecodziennych historii oraz uczyć się z jego opowieści o górach, wspinaniu się i pracy nad sobą.