ALeCHEMIA - to nie czarna magia, ale chemiczne sztuczki z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. Wyjaśnimy doświadczalnie na pozór nienaturalne zjawiska, z jakimi możemy się spotkać za drzwiami kuchni. Przy użyciu często wykorzystywanej w kuchni cieczy zrobimy tęczę na papierze. Jajo kurze zamienimy w kacze, pozbawimy go skorupki bez gotowania, ale zachowa ono swój kształt i właściwości. Z herbaty przygotujemy coca-colę i dowiemy się, czy warto ją pić. Odkryjemy i wyjaśnimy jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk.
Czas trwania: 45 minut
Dlaczego nie wszystkie rośliny mają zielone liście? Czemu jesienią drzewa stają się żółto-pomarańczowe? Do znalezienia odpowiedzi na te pytania zastosujemy technikę wykorzystywaną w profesjonalnych laboratoriach zwaną chromatografią cienkowarstwową. Na zajęciach dowiesz się, jakie zjawiska leżą u jej podstaw i samodzielnie dokonasz rozdzielenia barwników roślinnych.
To magia kolorów w przyrodzie na wyciągnięcie ręki!
Czas trwania: 45 minut
Wytworzenie energetyka kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy, a na półce sklepowej ten produkt kosztuje nawet 15-krotnie więcej. Czy energetyki są bezpieczne dla młodych ludzi? Czy energetyki dodają energii? Czy jest bezpieczna dawka tego produktu dla młodego człowieka? Na zajęciach dowiecie się jakie składniki znajdują się w energetycznych napojach i jaki mają wpływ na zdrowie? Poznacie naturalne substancje, które wpływają na uważność, pamięć i znajdują się w popularnych produktach. A może Ty sam opracujesz recepturę na przekąskę, która pozytywnie wpływa na zapamiętywanie i koncentrację?
Czas trwania: 45 minut
Dlaczego zapach jest, skoro go nie widać i czemu niektóre rzeczy pachną, a inne nie? Czym w ogóle jest zapach i czy na pewno każdy z nas czuje go tak samo? Sztuka perfumiarstwa nigdy nie była łatwa, a fascynujący świat zapachów jest pełen zagadek, jednak my postaramy się uchylić rąbka tajemnicy. Na zajęciach dowiesz się między innymi skąd się biorą zapachy, jak je pozyskać i zamknąć w buteleczce. Będziesz także mógł sprawdzić, czy i Ty w przyszłości możesz zostać twórcą światowej klasy perfum!
Czas trwania: 45 minut
Jak powstaje piana? Dlaczego mydło, szampon i żel pod prysznic zmywa brud? Jak produkowane są kosmetyki? Dlaczego kupujemy kosmetyki? Czy można w domu zrobić swoje kosmetyki? Czy kosmetyki są tylko dla kobiet? Pewnie są to pytania, na które nie znasz do końca odpowiedzi, nie martw się. Nauczymy Cię wszystkiego na temat kosmetyków, ich zastosowania oraz produkcji. Będziesz mieć możliwość zrobienia swojego szamponu, mydełka a nawet kremu. Dowiesz się co to pH, gęstość, lepkość, środek powierzchniowo czynny, emulsja, ekstrakt, olejek, konserwant.
Czas trwania: 45 minut
Czy wszystkie grzyby mają kapelusze, a bakterie trzepoczą rzęsami? Czy pączki spotkasz jedynie w cukierni i czy zawsze są lukrowane? Te i inne tajemnice odkryjemy na naszych zajęciach. Wejdziemy w głąb mikroświata i poznamy „niewidzialnych mieszkańców” żywności. Sprawdzimy, dlaczego chleb „rośnie” i ma dziury. Jeśli więc zastanawiałeś się kiedyś, jak „żywe” są kultury bakterii z reklam jogurtów, to te zajęcia są właśnie dla Ciebie.
Czas trwania: 45 minut
Produkty żywnościowe mają niejeden kolor. Tęczowe odcienie zachęcają nas do jedzenia. Co sprawia, że żywność ma różną barwę? Dlaczego zmieniamy kolor warzyw i produktów spożywczych? Czy barwniki dodawane do żywności są dla mnie zdrowe i gdzie je znajdę? Na warsztatach poznasz odpowiedzi na te i inne pytania. Dowiesz się również, czy można zrobić barwną tęczę z cukierków albo podwodną mgłę, a także stworzysz kolorowy gejzer.
Czas trwania: 45 minut
Z pewnością widzieliście kiedyś sieć rybacką. Składa się ona z wielu długich sznurków połączonych ze sobą węzłami, które spajają kolejne linki i utrzymują sieć w całości. A co, jeśli powiem, że wiele materiałów używanych przez nas na co dzień składa się z bardzo małych sieci przypominających tę rybacką, ale niewidocznych gołym okiem? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam na zajęcia! Na warsztatach stworzycie też własne piłeczki kauczukowe!
Czas trwania: 50 minut
Czy chcielibyście wcielić się w detektywów i poznać ich pracę? Czy w prawdziwym laboratorium można rozwiązać zagadkę kryminalną? Podążając ścieżkami na których znajdziecie róże tropy i wskazówki będziecie mogli znaleźć odpowiedzi na wiele pytań:
Kto jest autorem tajemniczego listu?, Który środek piszący został użyty do jego sporządzenia?, Czego dotyczy ukryta wiadomość?, Jaka tajemnicza substancja znajduje się w probówce?, Czy pośród wielu śladów znajduje się ten należący do sprawcy?
Warsztaty zostały stworzone w konwencji zagadek, nawiązujących do serii książek o młodocianej parze detektywów.
Dobra zabawa gwarantowana!
Czas trwania: 45 minut
Ciekawe, jakby to było, gdyby rysunek mógł wyjść z kartki papieru… Z drukiem 3D to proste! Dzięki rysowaniu w powietrzu przy pomocy Długopisu 3D każde dzieło może być drukowane w przestrzeni. To prawie tak, jakby mieć w ręku zaczarowany ołówek. Długopis 3D pozwala na tworzenie niezwykłych konstrukcji w przestrzeni, a kotki, pieski, samochody czy motylki, ożywają dzięki niemu na naszych oczach i nabierają rzeczywistych kształtów. Zapraszamy wszystkich pomysłowych małych artystów do tworzenia rysunków w powietrzu, które będą wspaniałą pamiątką z zajęć!
Czas trwania: 45 minut
Czy wiesz jak działają magnesy? Czy można zobaczyć to co jest wokół magnesu? Jak wykorzystać ich zdolności? Przyjdź na spotkanie z magnesami, a razem sprawimy, że lokomotywa uniesie się w powietrzu. Te co jeżdżą i "latają" na zajęcia zapraszają.
Czas trwania: 45 minut
Czy złamaną kość możemy naprawić i połączyć za pomocą metalu? Czy wykorzystując metal lub inne tworzywo możemy naprawić biodro lub kolano? Czy to w ogóle jest możliwe? Na zajęciach dowiecie się, czym są biomateriały, czym się charakteryzują i jak możemy je wykorzystać, aby uratować ludzkie życie. Będziecie mieli także możliwość wytworzenia biomateriału, który jest szeroko stosowany w aplikacjach medycznych, np. dla potrzeb ortopedii.
Czas trwania: 45 minut
Czy to możliwe, że mucha ma 4000 oczu? Czy włos naprawdę prezentuje się tak, jak go na co dzień widzimy? Jak wygląda struktura otaczających nas materiałów? Tego dowiecie się na naszych zajęciach, na których będziecie mogli przyjrzeć się z innej perspektywy temu, co na co dzień wydaje się dobrze znane i oczywiste. Poznacie szczególne narzędzie badawcze, jakim jest mikroskopia, która pozwala nam wkroczyć w głąb mikroświata.
Czas trwania: 50 minut
Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ
Czas trwania: 45 minut
Co to są neurony i po co im osłonki? Dlaczego mózg wygląda jak orzech włoski? Czy komórki nerwowe mogą popełniać błędy? Kim jest neurolog? Na zajęciach poznasz i wykonasz model mózgowia i zlokalizujesz na nim najważniejsze ośrodki. Odpowiesz na pytanie, czy da się oszukać zmysły. Wcielisz się w rolę neurologa i nauczysz się wykonywać podstawowe badanie neurologiczne.
Czas trwania: 45 minut
Jesteś młodym lekarzem na pierwszym samodzielnym dyżurze na Oddziale Chirurgii Dziecięcej. Liczysz na spokojną noc. Niestety dostajesz telefon, że właśnie przyjechała karetka z dzieckiem z silnym bólem brzucha. Wszystkie badania wskazują na to, że cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego. Czeka Cię nocna operacja…
Na zajęciach będziesz mógł zobaczyć, jak przebiega przygotowanie i przebieg operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Wcielisz się w rolę młodego chirurga i spróbujesz za pomocą narzędzi laparoskopowych usunąć poza powłoki ciała „cukierkowy wyrostek”. W stroju chirurgicznym spróbujesz swoich sił w szyciu sztucznej skóry.
Czas trwania: 45 minut
Te warsztaty to niezwykła okazja, by na chwilę wcielić się w rolę osoby z niepełnosprawnością i doświadczyć codziennych wyzwań oraz perspektywy osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim.
Na zajęciach będziesz miał okazję:
-poruszać się na wózku inwalidzkim, odkrywając, jak to jest wykorzystywać różne techniki i umiejętności w codziennym życiu.
-pokonywać rzeczywiste bariery architektoniczne, które otworzą Ci oczy na wyzwania, z jakimi muszą się zmagać osoby na co dzień.
Nie pozwól umknąć tej okazji na rozwinięcie empatii, poszerzenie horyzontów i odkrycie nowych sposobów myślenia. Dołącz do nas, aby razem przeżyć niezapomniane doświadczenie, które na zawsze zmieni Twoje spojrzenie na świat.
Czas trwania: 50 minut
Zapraszam w podróż po świecie rzeczy widzialnych i niewidzialnych. To, czego nie da się zobaczyć gołym okiem, spróbujemy obejrzeć pod mikroskopem. Ale czy wszystko można tak obserwować? A może jest coś, co schowało się przed ludzkim wzrokiem i nigdy się nie pokaże? Na zajęciach spróbujemy rozwiązać tę zagadkę. Poszukamy sił i fal w mikroświecie. Zobaczymy, z jak dużych elementów składają się nasze telefony komórkowe. Sprawdzimy też, czy woda może tuczyć i czy da radę złamać kredkę.
Czas trwania: 45 minut
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje papier? Czy każdy papier jest taki sam? Kto, a może co, go produkuje? Uwaga! wszystkich ciekawskich zapraszamy do Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ, gdzie znajduje się zabytkowa maszyna papiernicza, na której kiedyś wytwarzany był papier. Pokażemy Ci urządzenie laboratoryjne aktualnie służące do produkcji papieru. Dowiesz się, czym różnią się te urządzenia oraz z czego i jak produkuje się różne gatunki papieru. Na koniec samodzielnie zrobisz pamiątkowy papier czerpany. Przekonasz się, że to nie takie proste!
Czas trwania: 45 minut
Czy chciałbyś wcielić się w rolę programisty piszącego program dla autonomicznego samochodu Formuły 1? Na zajęciach użyjemy najnowszej wersja Lego Mindstorms. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią programować z Lego Mindstorms i chcą zmierzyć się z tym wcale niełatwym zadaniem. Spróbujemy podjąć wyzwanie w dwu- lub trzyosobowych zespołach.
Czas trwania: 90 minut
Czy wiesz jak zbudować robota? Jak zaprogramować robota, żeby wygrał z innym w czasie bezpośredniej walki? Zapraszamy na warsztaty z robotyki podczas których przy pomocy klocków Lego Mindstorms zrobisz prosty line follower oraz sprawdzisz, czy na pewno jedzie po linii i się nie gubi. Głównym zadaniem zaprogramowanych przez was robotów będzie rywalizacja na specjalnie przygotowanych matach. Dowiecie się, co ma wpływ na to, że jeden robot jest w stanie wygrać z drugim. Jeśli jesteście ciekawi jaki będzie wynik rywalizacji, czy wasz robot okaże się mistrzem świata, zapraszamy!
Czas trwania: 90 minut